Історія кафедри
Кафедра української філології бере свій початок від секції філологічних дисциплін, якою з часу заснування Київського педагогічного інституту іноземних мов керував кандидат філологічних наук, доцент П. М. Криворучко.
Кафедра української філології є наступницею кафедри загального та українського мовознавства, яку в різні часи очолювали такі відомі українські мовознавці:
Тараненко Олександр Онисимович — доктор філологічних наук, професор, дослідник лексикології, лексикографії української мови, мовної семантики, проблем загального мовознавства і сучасної мовної ситуації в Україні (1990-1992 рр.; 2003-2009 рр.);
Кочерган Михайло Петрович — доктор філологічних наук, професор, автор солідних монографічних праць, підручників із мовознавства для студентів-філологів (1992-2002рр);
Могила Оксана Андріївна — кандидат філологічних наук, доцент, фахівець у галузі діалектології та полоністики (2002-2003 рр.).
У вересні 2010 р. кафедру загального та українського мовознавства було перейменовано на кафедру теоретичної і прикладної лінгвістики та української філології, яку протягом 2010-2011 н. р. очолювала доктор філологічних наук, професор Корольова Алла Валер’янівна.
У результаті реорганізації кафедри теоретичної і прикладної лінгвістики та української філології в 2011 р. створено кафедру української філології, яку в липні 2013 року перейменовано на кафедру української філології та славістики.
З 1 вересня 2011 р. кафедру української філології, а з 2013 року кафедру української філології та славістики очолювала доктор філологічних наук, професор Валюх Зоя Орестівна.
Після реорганізації факультету слов’янської філології кафедру української філології та славістики в липні 2022 року перейменовано на кафедру української філології.
З 1 липня 2022 року кафедру української філології очолює доктор філологічних наук, професор Баган Мирослава Петрівна, коло наукових інтересів якої охоплює актуальні проблеми функційної граматики, проблеми термінознавства та культури української мови, специфіки мовлення сучасної української молоді в контексті національно-культурних тенденцій розвитку суспільства, вивчення лексичних, фразеологічних та граматичних одиниць в етнолінгвістичному аспекті.
Освітня діяльність
Кафедра української філології є випусковою університетською кафедрою. Вона забезпечує підготовку здобувачів вищої освіти за першим (бакалаврським) і другим (магістерським) рівнями вищої освіти з таких спеціальностей:
бакалавр:
014 Середня освіта, спеціалізація 014.01 Українська мова і література.
Освітньо-професійна програма Українська мова і література, англійська мова, зарубіжна література
магістр:
014 Середня освіта, спеціалізація 014.01 Українська мова і література.
Освітньо-професійна програма Українська мова і література, англійська мова
Наукова діяльність
Науково-дослідна та інноваційна робота студентів є важливим напрямом діяльності кафедри. Студентів залучають до науково-дослідницької роботи, яка тематично пов’язана з освітніми компонентами й науково-дослідною темою кафедри «Слово і його системні зв’язки в синхронії й діахронії» (номер державної реєстрації 0117U005508).
Наслідком успішної дослідницької діяльності аспірантів під керівництвом проф. Валюх З.О. є успішно захищені кандидатські дисертації, зокрема у 2019 році захистила кандидатську дисертацію Приблуда Л.М. «Структура та стилістичні функції вторинних номінацій в українській художній прозі початку ХХІ століття»
(спеціальність 10.02.01 – українська мова), у 2021 році захистила кандидатську дисертацію Зайцева О.М. «Варіантність фонетичних та морфологічних норм у мові сучасного українського телебачення» (спеціальність 10.02.01 – українська мова).
Для організації наукової роботи студентів на кафедрі створено 4 наукові гуртки, у роботі яких задіяно 30 студентів Університету.
Результативним підсумком роботи наукових гуртків і проблемних творчих груп є участь студентів факультетів Університету в наукових конференціях, круглих столах, їхні наукові публікації, виконання курсових і кваліфікаційних робіт, участь у різноманітних конкурсах і олімпіадах.
Щороку кафедра проводить 1-й етап Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.
Викладачі кафедри підвищують свій професійний рівень в Україні та за її межами, активно беруть участь у міжнародних конференціях і семінарах, а також майстер-класах, які проводить КНЛУ, читають гостьові лекції в інших закладах вищої освіти.
Викладачі кафедри активно рецензують монографії, підручники, посібники, дисертації, освітньо-професійні програми та ін.