КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЛІНГВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


П'ятниця, 01 березня 2024 11:44

1 березня – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ

 

1 БЕРЕЗНЯ ЩОРІЧНО ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ

1 березня щорічно відзначається ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ. Саме в цей день набрав чинності статут Міжнародної організації цивільної оборони, який ухвалили 18 держав.

3 лютого 1993 року Верховна Рада України прийняла Закон "Про Цивільну оборону України", а 10 травня 1994 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 299, якою затверджується "Положення про цивільну оборону України». Вперше було визначено, що цивільна оборона України є державною системою органів управління, сил і засобів, що створюється для організації та забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного та воєнного характеру.

2 жовтня 2012 року Президент України підписав Кодекс цивільного захисту України, який узагальнив все чинне законодавство України з питань цивільного захисту та замінив Закон "Про Цивільну оборону України".

Ще раніше, у серпні 1949 року в Женеві, за ініціативою ООН, були зібрані представники громадських захисних організацій практично з усіх країн світу, в результаті роботи яких були прийняті Женевські конвенції "Про захист жертв війни" та оформлені у вигляді Протоколів від 12 серпня 1949 року.

У 1949 році були прийняті чотири Женевські конвенції, які мають силу до цього часу:

  1. "Про поліпшення долі поранених та хворих в діючих арміях".
  2. "Про поліпшення долі поранених, хворих та осіб, які потерпіли корабельну аварію зі складу збройних сил на морі".
  3. "Про поводження з військовополоненими".
  4. "Про захист цивільного населення під час війни".

Міжнародний комітет червоного хреста (далі − МКЧХ) як ініціатор міжнародного гуманітарного права у 1963 році прийшов до висновку, що Женевські конвенції 1949 року, зберігаючи своє значення, стали недостатніми в умовах сучасних воєн і вже не будуть здатними надати жертвам увесь необхідний захист. Тому він запропонував проекти двох додаткових Протоколів, які обговорювались на різних високих рівнях протягом майже десяти років. У 1969 році в Стамбулі міжнародна конференція Червоного Хреста надала МКЧХ офіційний мандат, і починаючи з цього часу юристи МКЧХ мали можливість розпочати підготовчу роботу, підсумком якої було прийняття у червні 1977 року в Женеві представниками 102 країн на дипломатичній конференції двох додаткових Протоколів Женевської конвенції 1949 року, які були підписані від імені СРСР в Берні у 1977 році і ратифіковані Верховною Радою України 4 серпня 1989 року, вимоги яких повинні виконуватись:

а)     під час міжнародних збройних конфліктів (Протокол № 1);

б)     під час неміжнародних збройних конфліктів ( Протокол № 2).

Починаючи з того часу, ці тексти стали своєрідним загальним надбанням, на яке відтепер можна було посилатися за певних обставин та знання яких стало необхідним як для фахівців, так і для широкої громадськості.

За основу у Женевських конвенціях береться принцип поваги до людської особистості та людської гідності. Конвенціями висуваються вимоги, що особи, які не беруть безпосередньої участі у воєнних діях, а також особи, недієздатні внаслідок хвороби, поранення, взяття у полон чи внаслідок будь-якої причини ‒

 поважалися, щоб їм надавався захист від наслідків війни і щоб усім хто страждає, без різниці, надавалася необхідна допомога чи необхідний догляд.

Новий час диктує нові загрози. Враховуючи повномасштабну збройну агресію російської федерації проти України, яка почалася 24 лютого 2022 року, уcі зусилля країни спрямовані на захист Батьківщини та її народу.

В нинішніх умовах актуалізувалися ті пласти інформації, які ми черпали зі шкільного курсу БЖД та основ здоров’я. "Надзвичайний стан", "воєнний стан", "повітряна тривога", "хімічна небезпека" – ці терміни наче ‎" вийшли"  з підручників і набули для всіх нас нового значення. Те, що нам здавалося раніше зовсім непотрібним, знову набуло сенсу, та навіть, стало питанням життя або смерті.

У Київському національному лінгвістичному університеті було облаштовано вісім найпростіших укриттів цивільного захисту, які забезпечені всім необхідним для тривалого перебування, п’ять з них облаштовані в навчальних корпусах і сьогодні забезпечують безпечне життя і навчання для усіх учасників освітнього процесу Університету. Під час звуку повітряної тривоги студенти, викладачі та працівники спускаються в найпростіші укриття. Ці приміщення також можуть бути використані як для учасників освітнього процесу, так і населення, що проживає поблизу.

Університет успішно співпрацює з питань цивільного захисту з Печерським і Голосіївським районними управліннями Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій та Печерською та Голосіївською районними в місті Києві державними адміністраціями. Саме завдяки співпраці з співробітниками ДСНС і районними райдержадміністраціями вдалося забезпечити очне навчання в Університеті через облаштування достатньої кількості захисних укриттів. Їх консультації є безцінними під час вибору сучасних засобів індивідуального захисту та відпрацювання дій у надзвичайних ситуаціях воєнного характеру.

Нажаль в залишилися в минулому спеціальні освітні програми "Цивільна безпека" освітньої програми "Охорона праці (за галузями)". Але ж у 2024 році рішенням ДСНС України намічені цілі щодо відновлення курсів БЖД у закладах вищої освіти України.

Мета проведення Всесвітнього дня цивільної оборони полягає у поширенні громадської обізнаності щодо цивільної оборони, цивільного захисту та управління надзвичайними ситуаціями, з метою кращого підготовки цивільного населення до захисту в разі надзвичайних ситуацій та зменшення ризику стихійного лиха.

Всесвітні дні цивільної оборони є приводом для працівників і учасників освітнього процесу Київського національного лінгвістичного університету проведення загально університетських заходів: практичних занять з тактичної медицини, присвячених запобіганню наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і воєнного характеру. Вони також дають можливість оцінити розвиток структури цивільного захисту, рівня підготовки працівників і учасників освітнього процесу, наявних в них технічних засобів та іншого аварійно-рятувального обладнання.

Життя людини – це найбільша цінність, тож ми ще раз нагадуємо: не нехтуйте сигналами повітряної тривоги. Спускайтесь в укриття! Цим ви збережете своє життя та життя своїх рідних. Будьте свідомими, уважними та обережними! Вивчайте сучасні методи виживання, захисту життя та здоров’я, надання ефективної до медичної допомоги постраждалим в умовах воєнної агресії.

 

Штаб цивільного захисту Київського національного лінгвістичного університету

Петро ПОДГОРНИЙ

              

QR код для оплати в Приват24

  • Оплата можлива в додатку Приват24. Комісія банку - 1 грн

    38035 ikonki

 

БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ ДЛЯ ОПЛАТ

   

Київський Національний Лінгвістичний університет

Tel: +38 (044) 287-33-72 (приймальна ректора)
E-mail : knlu@knlu.edu.ua

Tel: +38 (044) 529-82-86 (приймальна комісія)
E-mail : pk@knlu.edu.ua

НАШЕ РОЗТАШУВАННЯ

03150, Україна
м. Київ-150,
вул.Велика Васильківська,73

Legal notice

Top