Кафедра романських мов

Керівний склад
  • Завідувач кафедрикандидат філологічних наук Рубан Віра Олександрівна
  • Рубан Віра Олександрівна

Рубан Віра Олександрівна  з 2006 року викладає французьку мову як першу іноземну студентам І–ІІІ курсів та загальне мовознавство студентам ІV–V курсів факультету романської філології і перекладу. У 2012 році захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 10.02.05. – романські мови.

Науково-педагогічні працівники:

Нині на кафедрі працює 18 викладачів на постійній основі. Вони викладають різні аспекти французької, іспанської мов.

• Науково-педагогічні працівники

Відділення французької мови

№ з/пП.І.БПосада
    1Максименко Анатолій Петрович проректор з навчально-виховної роботи і міжнародних зв’язків КНЛУ, доктор педагогічних наук, професор
    2Єсипович Катерина Петрівнадекан факультету романської філології і перекладу,  кандидат філологічних наук, доцент
    3Рубан Віра Олександрівназавідувач кафедри, кандидат філологічних наук, доцент

тел.: +38 (044) 529-80-25

Офіційний веб-сайт кафедри: http://romancelanguages.knlu.edu.ua/

Ownership, Liability and Use

Unless otherwise indicated, this Website and its contents are the property of Kyiv National Linguistic University.

The information placed on this Website by the University has been prepared solely for the purpose of providing selected information about the University, its subsidiary companies and organisations with which it is associated; and about the respective services which they offer.

The University does not make any warranty that information contained on this Website, or on any site linked to this Website, is complete, accurate or up-to-date; and the University is not responsible for the results of reliance on any such information.

The University does not make any warranty that use of the Website will be uninterrupted, virus-free or error-free; or that use of the Website will not affect other software or operating systems used to access the Website. Any warranties provided under the general law are expressly excluded to the fullest extent possible. In particular, the University does not warrant that use of the Website will not infringe the rights of any other person or organisation; nor that the Website is of reasonable quality or fit for any particular purpose, even if the University has received notice of an intention to use the Website for that purpose.